İkitelli Organize Bölgesi Saraçlar Sanayi Sitesi 2.Blok No:37 Başakşehir / İSTANBUL

Silikon Sıvı Conta Nedir? Ne İşe Yarar?

Silikon Sıvı Conta Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir çeşit silikon olan sıvı conta, RTV silikon olarak da bilinir. Siyah, kırmızı ve beyaz renkleri sıklıkla kullanılmakta olan silikon sıvı conta, birçok malzemenin yapımında kullanılabilir. Bu nedenle ise pek çok kişi tarafından silikon sıvı conta tercih edilmektedir. Silikon sıvı conta, ısıya fazla dayanıklı olması nedeni ile makinalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle silikon sıvı conta oldukça işe yarayan bir malzemedir. Peki silikon sıvı conta nedir? Silikon conta ne işe yarar?

Silikon Sıvı Conta Nedir?

Silikon conta ne işe yarar sorusu pek çok kişi tarafından özellikle günümüzde sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Silikon conta, sıcağa dayanıklı oluğu için ısıya fazla maruz kalan malzemeleri yapıştırmak için kullanılır. Sıvı conta, genel olarak yapıştırıcı olarak kullanılsa da sıvı contanın dolgu yapma ya da su yalıtım yapma özelliği de mevcuttur. Silikon conta da silikon kıvamında bulunur.

 

Silikon Sıvı Conta Nasıl Kullanılır?

Silikon sıvı contalar, farklı alanlara özel olarak üretilmiş olan malzemelerdir. Bu nedenle silikon conta kullanımı belirli alanlara göre değişiklik gösterebilir. Silikon sıvı conta kullanırken dikkat edilmesi gerekli olan bazı hususlar vardır. Bu hususların her alanda uygulanması gereklidir. Silikon sıvı conta kullanırken aşağıdakilere dikkat etmek gerekir:

  • Silikon conta kullanmadan önce kullanılacak olan yüzeyin temiz ve kuru olmasına dikkat edin.
  • Silikon conta kullanılacak olan yerde eski yapıştırıcı kalıntısı bulunuyor ise bu kalıntıları temizleyin.
  • Silikon conta, sürüleceği yere genel olarak kurşun kalem kalınlığında sürülmektedir. Silikon conta sürülürken contanın taşmasının da hesaba katılarak kullanılacak olan bölgeye göre ayarlanması gerekmektedir.
  • Yapıştırma işlemini gerçekleştirmek istediğiniz parçaları birleştirdikten sonra parçaları birbirlerine doğru sıkarak sıvı contanın kurumasını beklemeniz gerekir.
  • Silikon contayı sürdükten sonra silikon conta bulunan bölgeye suyun temas etmemesine dikkat edin.
  • Silikon conta sürüldükten sonra kuruma süresince parçaların kıpırdatılmaması gerekir.
  • Silikon conta, 24 saatte kurmaktadır. Silikon contanın tamamen kuruması için 48 saat kadar beklenmesi gerekir. Bu nedenle parçaların sağlam bir şekilde yapışması için parçaları 48 saat boyunca oynatmamanız gerekir.

İlginizi Çekebilir! Silikon Hortum Nedir? Ne İşe Yarar?

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Tıkla Ara