İkitelli Organize Bölgesi Saraçlar Sanayi Sitesi 2.Blok No:37 Başakşehir / İSTANBUL

Silikon Nasıl Kullanılır? Bazı Silikonlar Neden Kurumaz?

Silikon Nasıl Kullanılır? Bazı Silikonlar Neden Kurumaz?

Silikon uygulama işlemi, yapılması oldukça basit olan bir işlemdir. Hızlı bir şekilde silikon çekmek mümkün olsa da bazı zamanlarda silikonlar ile ilgili çeşitli soranlar ortaya çıkabiliyor. Ortaya çıkmakta olan bu sorunlar silikonun yanlış bir şekilde kullanılmasından dolayı ortaya çıkabileceği gibi silikondan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle silikon çeşidi ve kullanımı sırasında dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Peki silikon nasıl kullanılır ve bazı silikonlar neden kurumaz?

 

Silikon Nasıl Kullanılır?

Tabancalı ya da tabancasız silikon kullanımı, oldukça kolay olduğu için pek çok kişi tarafından herhangi bir zorluk ile karşılaşılmadan kullanılabilmektedir. Silikon kullanımına başlamadan önce silikonun kullanılacağı yüzeyin kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır. Silikonun kullanılacağı yerin temiz, yağsız ve kuru bir alan olması silikonun görevini yapabilmesini sağlar. Silikon tabancası kullanabilir ya da küçük olanlar için üretilmiş olan silikonları kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Silikon Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Silikonu kullanmak için yapmanız gereken ilk işlem, silikonun ucunu çapraz olarak kesmektir. Silikonun ucunu kestikten sonra istediğiniz yere silikon çekebilirsiniz. Silikon çektikten sonra silikon düzeltici kullanarak silikonun daha düzgün durmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda parmağınızı sıvı bulaşık deterjanı içerisine batırıp uygulamış olduğunuz silikonun üzerinden geçtiğiniz zaman silikon daha düzgün duracaktır. Silikon kullanımı sonrasında 1 gün boyunca silikon çekilmiş olan yere suyun temas etmemesi gerekmektedir.

 

Uygulanmakta Olan Bazı Silikonlar Neden Kurumaz?

Silikon uygulaması yapıldıktan sonra bazı silikonlar gerektiği sürede kurumayabilir. Bu tarz bir sorun ile karşı karşıya geldiğiniz zaman silikonun içerisinde yer almakta olan formülasyonda kurumayı ve malzemenin gerekli süre içerisinde donmasını sağlayan hardaner isimli sertleştiricinin süresi geçmiş demektir. Normal bir silikon için kabuk tutma süresi 15 ila 20 dakika arasında değişiklik gösterirken silikonun tamamen donması 6 ila 24 saat içerisinde gerçekleşmektedir.

Kullanılmış olan silikonun hiç donmaması ya da beklenilen sürede daha geç bir süre içerisinde donması silikonun raf ömrünü tamamlamış olduğunu gösterir. Bunun gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için son kullanma tarihi geçmiş olan bir silikonun satın alınması tavsiye edilmemektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Tıkla Ara